Strand, hede, skov, enge og moser er alt sammen en del af Danmarks natur. Miljøministeriet har det overordnede ansvar for at beskytte naturen og dens specielle landskaber og kulturværdier, f.eks. fortidsminder.
Ministeriet arbejder med naturpleje og -genopretning, så f.eks. hede ikke gror til med skov, og udrettede vandløb bliver restaurerede. Ministeriet opretter natur- og vildtreservater for at give plante- og dyrelivet bedre livsbetingelser.
Desuden overvåger ministeriet udviklingen i naturens tilstand i Danmark og Grønland.
Naturpleje og naturgenopretning NSTNaturbeskyttelse NSTNationalparker NSTNatura 2000 NSTNaturvejledning NSTFriluftsliv NSTVandretursfoldere NSTRidefoldere NSTMountainbikefoldere NSTLystfiskerfoldere NST
Reservatfoldere NSTUd i naturen NSTLandskab NSTGrønland GEUSMiljøDanmarkartikler om natur MIMMiljøDanmarkartikler om Nationalparker MIMMiljøDanmarkartikler om Grønland MIMBiodiversitet NST
Der er omkring 30.000 forskellige plante- og dyrearter i Danmark. Miljøministeriet arbejder for at beskytte arterne og overvåger bl.a., hvordan bestandene bliver påvirket af f.eks. jagt og landbrug.
Ministeriet har det overordnede ansvar for regelsæt på området, f.eks. er alle krybdyr og orkidéer fredet, der er regler for færdsel og jagt i naturreservater, og gensplejsede planter må ikke sættes ud i naturen, hvis de kan gøre skade.
Internationalt arbejder ministeriet med bl.a. satellitsporing af hvaler og kontrol af handel med truede dyr og planter.
Pattedyr NSTFugle NSTFisk NSTKrybdyr NSTPadder NSTBløddyr NSTInsekter NST
Svampe NSTPlanter NSTTræer & Buske NSTBeskyttede arter NSTMiljøDanmarkartikler om dyreliv MIM